Gateevangelisering stod sentralt da Jan Hanvold med team besøkte Bergen og Forum denne helgen, anført av evangeliseringsleder Jana Pauls. Glory Backman var hovedtaler i Forum.
Den 23- årige tyske jenta kom til Oslo på vekkelses-konferanse i fjor sommer, etter at hun hadde gått på Rodney Howard-Brownes bibelskole årene før. Der ble hun kjent med Visjon Norge-teamet og fikk tilbud om jobb i tv-produksjonen. I dag leder hun evangeliseringsarbeidet i Visjon Norge.
Gode resultater med Scriptet
Den brennende tyske jenta forteller at ca 25 personer var ute i Bergens gater fredag og lørdag, både teamfolk, FM-bibelskole-elever og lokale folk. De fikk bedt med ca 200 mennesker til frelse, med hjelp av evangeliseringsredskapet Scriptet. Dette er en traktat med noen spørsmål som omhandler menneskers forhold til Gud, og den slutter med en frelsesbønn der mennesker helt enkelt oppfordres til å bekjenne Jesus som Herre. Pauls forteller at veldig mange i Bergen var åpne for evangeliet og interesserte i å be frelsesbønn.
– Visjonen for helga er både å se mennesker frelst men også å tenne de frelste i brann for menneskers frelse, understreker Pauls.
Har visjon for å se 1 million nordmenn frelst
Også andre kunne vitne om svært gode resultater med bruk av evangeliseringsredskapet, utformet i Brownes menighet. Lovsangsleder og husmor Heidi Kransberg fortalte at hun hadde ledet syv mennesker til frelse i Bergen bare på en formiddag.
Jan Hanvold fortalte hvordan evangeliseringsopplegget har hjulpet han til å gå rett på sak og unngå at samtalen sporer av i lange irrelevante diskusjoner. Humrende fortalte han om mennesker som sjokkerte skjønte at de faktisk hadde tatt imot Jesus, etter å ha besvart spørsmålene og bedt frelsesbønn. – Jeg er sjokkert over hvor effektivt Scriptet er. Jeg har bedt med mange til frelse. Nøkkelen er å følge spørreskjemaet slavisk. Så er det viktig å stole på at Den Hellige Ånd overbeviser om synd, rettferdighet og dom, sa Hanvold.
Jan Hanvold fortalte videre at han hadde en visjon for å se 1 million nordmenn frelst. Arbeidet hans omfatter særlig Drammen, Bergen og Gøteborg i Sverige, ifølge tv-evangelisten.
Frelst etter ett års søken
Den unge bergenseren Daniel Vatne vitnet lørdag kveld om hvordan han hadde blitt frelst på møtet i Forum kvelden før. Han har gått i kirkelige miljøer ett år, men aldri bedt frelsesbønnen og blitt født på nytt.
– Det er bare helt fantastisk å ta imot Jesus som Herre, jublet Bergens-gutten.
Han var med på evangeliseringen samme dag og fikk lede 4 personer til frelse.
– Ingen karantene-tid her, sa en tydelig fornøyd Hanvold.
Den rike mann og Lazarus
Glory Backman var helgas hovedtaler og prekte til de ca 200 frammøtte i Forum lørdag kveld. Det kvinnelige fyrtårnet fra Finland gav et flammende budskap om sjelevinning, med utgangspunkt i bibelhistorien om den rike mann og Lazarus. Hun fortalte om hvordan den rike mann fikk sine goder her i livet og overså Lazarus` plager, og om hvordan de endte på hver sin plass i evigheten. Den rike mannen led så til de grader at han bad Gud sende Abraham til brødrene hans, så de slapp å komme til den samme pinen.
– Lignelsen forteller at det er en evig velvære og en evig pine, sa Backman og understrekte hvor viktig det var at vi deler evangeliet med mennesker. - Uten Kristus er vi helt åpne for djevelens snarer. Men vi blir ikke lurt av djevelen mer fordi vi har Sannhetens Ånd, fortsatte finlenderen- delvis på engelsk, delvis på svensk.
– Vi er ikke tvesinnet mer og djevelen vil ikke holde seg rundt oss konstant. Vi gjenkjenner ham når han kommer og står ham imot, proklamerte Backman.
– Tungetalen er et språk mellom deg og Gud. Du skal tale og synge i tunger hver dag og bli oppfylt av Guds kraft, avsluttet den finske predikanten lørdag kveld.
Norge IDAG / Tove Ingjerd Grønlund, tekst og foto